XK-5 System

Wszystko zaczyna się od słynnego Hammonda XK-5.

Hammond XK-5 System tworzy Hammond XLK-5, czyli dolna klawiatura do instrumentu Hammond XK-5, który z kolei instalujemy na stałe wewnątrz obudowy.

Dzięki temu rozwiązaniu, zyskujemy estetyczny, dwumanuałowy instrument. XLK-5 posiada taką samą, rewolucyjną, hybrydową klawiaturę. Posiada ona trzy fizyczne styki oraz 9 wirtualnych programowalnych. XLK-5 łączymy z XK-5 za pomocą opatentowanego, nowego złącza H-BUS. 

Oprócz drewnianego stojaka lub metalowego stojaka w kolorze czarnym, Hammond oferuje również 6 rodzajów klawiatur basowych, 4 rodzaje ławek, Music-Rest i pedał ekspresji.

XK-5 nie posiada wewnętrznych głośników i musi być podłączony do głośnika Leslie lub zestawu wzmacniaczy klawiszowych. Zalecane głośniki Leslie to 3300P i 3300 WP.


Patent na nowe technologie w XK-5!

Hybrydowy System Wielokontaktowych Klawiszy:
W klasycznym Hammondzie (w tym również w naszej obecnie produkowanej rodzinie New B-3 Mk II), naciśnięcie klawisza powoduje zamknięcie dziewięciu mechanicznych kontaktów, po jednym dla każdego Drawbaru. Twoje uszy zazwyczaj słyszą wiele harmonicznych jako jedną nutę. Wciskając teraz klawisz powoli, można usłyszeć, że poszczególne harmoniczne odzywają się w nieco innym czasie. Normalna gra tworzy subtelną mieszaninę pomiędzy inaczej słyszalnymi atakami i jest tym bardziej wyraźna, im więcej Drawbarów jest jednocześnie wyciągniętych. Niejeden chyba bardziej czuje to niż słyszy, ale doświadczeni muzycy z pewnością zauważą jego nieobecność.

Nie można tego dokonać na klawiaturze z standardowym systemem MIDI, który jest wykorzystywany w większości organów i syntezatorów będących w użyciu.
W XK-5, stosujemy trzy styki mechaniczne, w różnych punktach drogi naciskanych klawiszy. Każdy z nich z kolei wyzwala trzy wirtualne kontakty, dając oddzielne połączenie dla każdej częstotliwości Drawbaru, w taki sam sposób, jak oryginalne dziewięć kontaktowych mechanicznych w klawiaturze Hammond®. Rezultatem tego jest połączenie palców do dźwięku, które doskonale odwzorowuje zasiadanie przy starym modelu B, oszczędzając na wadze i kosztach. Dodatkowo, wszystkie te parametry są programowalne i możesz je ustawić tak jak lubisz lub słyszysz. Należy też dodać, że ponieważ wszystkie parametry styku są transmitowane jako dane nut MIDI, można uchwycić każdy niuans harmonicznych w dowolnym programie DAW, łącząc go bezpośrednio z XK-5 za pomocą USB.


Całkowicie przeprojektowana klawiatura

Mechanizm klawiatury XK-5 nie pochodzi od innego producenta i zbudowany jest przez naszą Japońską fabrykę. Zaprojektowaliśmy go kopiując siłę nacisku i zakres głębokości z dobrze utrzymanego, starego B-3™. Nie zawiera sprężystych klawiszy syntezatorowych! Muzycy - mistrzowie Hammonda, którzy testowali wczesne prototypy potwierdzili, że nic bardziej nie zbliża się do dotyku i odpowiedzi klawiszy, jakie oczekują. Oczywiście, posiada on klawiaturę typu "waterfall" , tak potrzebną do Hammondowskich technik gry, takich jak wielokrotne glisy. Grając na XK-5 razem z jakimkolwiek innym nowoczesnym instrumentem jesteśmy przekonani, że zauważysz te oszałamiające różnice.

Powiązane

crossmenuchevron-down